ArabicEnglishTurkish

Tüm Başlıklar

Sunta

Sunta(Ham Yonga Levha)

Sunta bazen Yonga Levha veya Düşük Yoğunluklu Sunta olarak da adlandırılır – genellikle pürüzsüz bir yüzeye sahip sert bir tahta üretmek için yoğun ısı ve basınç altında birbirine bastırılan küçük ahşap parçacıklarının epoksi reçine ile karıştırılmasıyla yapılır. Sunta, düşük, orta ve yüksek yoğunluklu çeşitler de dahil olmak üzere farklı ihtiyaç ve kullanımlara uyacak şekilde çeşitli yoğunluklarda mevcuttur. Daha düşük yoğunluklar oldukça yumuşak ve esnektir, daha yüksek yoğunluklu suntalar ise daha serttir ve daha ağır uygulamalar için kullanılabilir.

Sunta Nasıl Üretilir

Sunta olarak da adlandırılan sunta, küçük ahşap talaşlarının tutkalla sıkıştırılmasıyla tasarlanmış bir paneldir. Suntaların birincil avantajı çevre dostu olmasıdır. Aksi takdirde bertaraf edilecek olan atık ahşaptan üretilir ve ormanları korur.

Odun Talaşı

Hammaddeler ve Ön Arıtma

Suntaların çoğunluğu atık ahşaptır. Odun atık ürünlerini ham hallerinden bitmiş sunta haline getirmek için birkaç adım takip edilir. Genel olarak, sunta için hammadde elde etmek zor değildir, çünkü diğer ahşap ürünlerin üretimi sırasında odun yongaları ve toz gibi malzemeler elde edilir. Hammaddeleri topladıktan sonra, boyutlara göre sıralanır ve yontulur.

Yontma, Kurutma ve Eleme

Yontma, odun atıklarının muntazam hale getirilmesi içindir (daha sonraki bir aşamada farklı talaş boyutlarına ihtiyaç duyulacaksa, boyutlar da bu aşamada yapılır). Yontma işlemi tamamlandıktan sonra, tüm talaşların doğru nem içeriğine sahip olduğundan emin olmak için kurutma için tek tip odun yongaları alınır.

Doğru nem içeriğine ulaşıldığında, talaşları eşit büyüklükteki koleksiyonlara ayırmak için ağaç talaşları eleme işleminden geçirilir.

Yapıştırma ve Sunta Oluşumu

Bu aşamada, farklı büyüklükteki odun yongalarına farklı katkı maddeleri ve sentetik reçineler uygulanır. Artık yongalar sunta içine yerleştirilebilir. Genellikle, sunta üç katmana sahiptir ve bu katmanlar bu aşamada oluşturulur. Büyük boyutlu yongalar suntanın ortasından, küçük boyutlu yongalar ise dış katmanları oluşturur. Ağaç yongaları formata göre doğru şekilde düzenlendikten sonra, panel presleme için gönderilir.

Doğru nem içeriğine ulaşıldığında, talaşları eşit büyüklükteki koleksiyonlara ayırmak için ağaç talaşları eleme işleminden geçirilir.

Presleme

Suntaların doğru kalınlığını ve sertliğini elde etmek için odun yongaları yüksek sıcaklıkta preslenir. Preslemenin, yapıştırılmış talaşların birbirine sıkıca bağlanmasına neden olması ve sıcaklıklar düştüğünde kırılmaz bir bağ oluşturması beklenir.

Depolama

suntalam

İlk olarak, uzmanlar pürüzsüz ve kaplanmamış bir yüzey elde etmek için yüzeyi zımparalar. Sunta daha sonra bitmiş ürünün doğru ölçümlerine kesilir. İstenilen ebatları aldıktan sonra artık sunta depolanabilir ve dağıtım merkezlerine ve perakendecilere yontulabilir. Suntanın beklenen kullanımına bağlı olarak, depolamadan önce lamine edilebilir. Laminasyon, ürüne dekoratif bir tabaka verir.

Sunta Üretimi

Üretimde gerçekleşen süreçleri daha detaylı bir şekilde görmek için aşağıdaki Sunta üretim videosunu izleyebilirsiniz.

Sunta'nın Avantajları

 • Yonga levha seçmenin en büyük avantajı, kontrplak veya orta yoğunluklu suntalara karşı uygun maliyetli bir seçenek olmasıdır. Lamine yonga levhalar ve kaplamalı yonga levhalar, kontrplağa kıyasla düşük fiyata dekoratif görünümler sağlar.
 • Dekoratif laminatların veya ahşap kaplamaların yapıştırılması için pürüzsüz ve düz bir yüzey sağlar. Bu yonga levha daha güçlü ve estetik açıdan çekici. Bu nedenle, lamine yonga levha ve kaplamalı yonga levhalar artık ofis mobilyalarının seri üretiminde kullanılmaktadır.
 • Kolayca ezilmez veya deforme olmaz.
 • Hafif özelliği sayesinde, yonga levha kolayca taşınabilir ve işlenebilir.
 • Yonga levha, mdf’ye kıyasla daha fazla vida tutma kapasitesine sahiptir, bu nedenle vidalar kullanılarak monte edilebilen mobilyalar yapmak için yaygın olarak kullanılır.
 • Minimum bakım gerektirir ve temizlenmesi kolaydır.
 • Yonga levhalar termo-akustik yalıtım özelliklerine sahiptir, bu nedenle hoparlörlerde ve oditoryumların, tiyatroların vb. Asma tavanlarında çok faydalıdırlar.

Sunta'nın Dezavantajları

 • Yonga levha, diğer suntalara kıyasla düşük mukavemete sahiptir. Düşük yoğunluğa sahiptir, bu nedenle nakliye sırasında kolayca hasar görebilir.
 • Nem oluşumunda, yonga levha genişler ve deforme olur. Ayrıca aşırı koşullarda renk değişikliği meydana gelebilir.
 • Düşük mukavemete sahip olduğundan ve nem durumunda hasar gördüğünden, yonga levhalar orta yoğunluklu sunta ve kontrplaklara kıyasla düşük dayanıklılığa ve daha az ömre sahiptir.
 • Mukavemeti zayıf olduğu için ağır yükleri destekleyemez.
Call Now Button